Program Festiwalu
Queerowy Maj 2024
wydarzenia
17:00
Trele. Warsztaty włączającego języka
Spółdzielnia Ogniwo | ul. Smolki 11a
Na warsztacie nauczysz się, jak pisać inkluzywnie: w pracy, w ramach aktywizmu i po prostu w codziennej komunikacji. Skupimy się na ćwiczeniach po polsku, ale omówimy też przykłady z angielskiego i hiszpańskiego. Poruszymy kwestie zaimków, mówienia o orientacji, związkach, tożsamości płciowej.
21:00
Eurovision Song Contest - Drugi Półfinał!
Lindo Bar | ul. Sławkowska 23
Już 9 maja widzimy się na wspólnym oglądaniu Drugiego Półfinału Eurowizji 2024!
Ten wieczór poprowadzi nikt inny jak sama Lisandra, która kocha konkurs piosenki eurowizyjnej!
21:00
Eurovision Song Contest - Grand Final 2024
Lindo Bar | ul. Sławkowska 23
Już 11 maja widzimy się na wspólnym oglądaniu Finału Eurowizji 2024
Ten wieczór poprowadzi jedyna w swoim rodzaju Oxie Moron, która również będzie komentowała całe show po angielsku!
15:00
W ruchu. Warsztat taneczny
Kontakt. Przestrzeń Ruchu, Tańca i Muzyki | ul. Szpitalna 40
Głównym zadaniem tego warsztatu jest zatrzymanie się na chwilę, w pełnej obecności TU I TERAZ i usłyszenie głosu swojego SERCA. W nim zapisane są wszystkie Twoje najskrytsze MARZENIA. Również te, z których w danym momencie nawet nie zdajesz sobie sprawy. I właśnie o to chodzi, żeby się nie zastanawiać o czym marzysz tylko przyjść i poczuć to marzenie, a następnie je ucieleśnić w autentycznym ruchu. Dlatego specjalnie dla Was Łukasz stworzy sprzyjającą do tego przestrzeń, w której poczujesz się swobodnie i pofruniesz w tańcu lotem najpiękniejszego ptaka jakiego tylko możesz sobie wyobrazić – SIEBIE.
Na wydarzenie obowiązują zapisy, bo chcemy się jak najlepiej przygotować na Waszą obecność. W tym celu wypełnijcie prosimy formularz, odezwiemy się do Was!
18:00
Do korzeni. Dwadzieścia lat maszerowania po równość
Spółdzielnia Ogniwo | ul. Smolki 11a
Zapraszamy na festiwalowego Queer o’clocka! W tym roku świętujemy okragłą rocznice pierwszego marszu w Krakowie i w związku z tym zaplanowaliśmy specjalną edycje spotkania. W planach mamy projekcie filmu „Tolerancja!” Diany Voxerbrant o początkach naszej drogi w Krakowie, spotkania z wyjątkowymi osobami zaangażowanymi w te idee od samego początku oraz projekcje Waszych zdjęć.
17:30
Spacerem przez Queerowy Maj
Cześć! Jesteś dziewczyną* lub młodą kobietą* w wieku od 16 do 24 lat, mieszkasz w Krakowie i jesteś osobą identyfikującą jako osoba LBTQ+?
* Gwiazdka oznacza uwzględnianie przez nas szerokiego spektrum osób, które mają doświadczenie socjalizacji i życia jako dziewczyna/kobieta, osoby identyfikujące się jako dziewczęta/kobiety (w tym osoby “gender non-conforming” i trans).
* Gwiazdka oznacza uwzględnianie przez nas szerokiego spektrum osób, które mają doświadczenie socjalizacji i życia jako dziewczyna/kobieta, osoby identyfikujące się jako dziewczęta/kobiety (w tym osoby “gender non-conforming” i trans).
Mamy dla Ciebie wyjątkowe zaproszenie na tegoroczny krakowski Queerowy Maj!
Zarejestruj się już dziś, aby wziąć udział w spacerze badawczym dla dziewcząt* i młodych kobiet* w Krakowie! Będzie badanie terenowe, warsztaty, wegański mały poczęstunek i prezent za Twoją pracę
Czym jest spacer badawczy w projekcie Safer Cities? Dziewczęta* w różnych miastach na świecie, spacerując w grupach pod opieką profesjonalnej badaczki, sprawdzały/badały miejską przestrzeń (ulice, zaułki, transport, budynki miejskie i obiekty handlowe), a następnie dzieliły się swoimi myślami i komentarzami na temat zmian — co jest potrzebne do stworzenia bardziej bezpiecznego miasta.
Link do formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/JqgKF2fKiAsqiDd38
18:00
W sieciach. Asertywność, stawianie granic i komunikacja w queerowej relacji
Spółdzielnia Ogniwo | ul. Smolki 11a
Każda relacja potrzebuje dobrej komunikacji. Jak asertywnie komunikować swoje potrzeby i stawiać granice? Jak przyjmować takie komunikaty? Czym jest asertywność i jak ją w sobie obudzić? Czy przemoc systemowa wpływa na nasze relacje?
Do rozmowy o queerowych relacjach, związkach i parach zaprosiłyśmy osoby eksperckie i aktywistyczne. Będzie o widzeniu siebie nawzajem, o potrzebach i o wsparciu.
18:00
W stadzie raźniej. Znajdź swoje na Marsz Równości
Spółdzielnia Ogniwo | ul. Smolki 11a
Bardzo chcesz iść na Marsz Równości, ale nie masz z kim? Szukasz ziomka, ziomkini, osób ziomkowskich do towarzystwa? Przyjdź na wyjątkowe szybkie koleżankowanie do Ogniwa i poznaj w miłej dla nas przestrzeni nowe osoby, z którymi możecie wspólnie spędzić czas na Marszu Równości.
Wydarzenie jest otwarte, będziemy Was jednak zachęcać do rotacyjnego poznania osób, które już może znacie, kojarzycie, albo widzicie pierwszy raz w życiu. W społeczności siła
19:30
Każdx ma głos - próba otwarta chóru LGBTQ+ Krakofonia
Stakkato • Art Space | ul. Ślusarska 4M
Zastanawiasz się, jak wyglądają próby Krakofonii? Myślisz o dołączeniu do tęczowego chóru? Czy może po prostu masz wolny wieczór i chcesz wspólnie pośpiewać?
Jeśli odpowiedź na któreś z powyższych pytań brzmi tak, to zapraszamy!
15:00
Marsz Równości
Plac przed Muzeum Narodowym | al. 3 Maja 1
21:00
ARKADIA: Jedyny oficjalny after po Marszu Równości
Klub Spotkań Poczta Główna | ul. Westerplatte 20
Chodź z nami na spacer do lasu! Będą magiczne dźwięki i niezwykłe wiedźmy, będzie czas na przygodę i odpoczynek!
Już 18 maja po Krakowskim Marszu Równości zapraszamy Was do Klubu Poczta Główna na wyjątkowe święto wolności, tańca i wspólnoty!
10:45
Spacer Równości i Nienudny Piknik z Tęczową Drużyną
Kopiec Piłsudskiego
Wielka celebracja krakowskiej społeczności LGBT+, Krakowski Marsz Równości, w tym roku rusza 18 maja. By nie przerywać świętowania w środku weekendu, postanowiliśmy 19 maja zorganizować Spacer Równości i Nienudny Piknik.
Spacer Równości to inicjatywa, którą zapoczątkowaliśmy w ubiegłym roku. Spacerem po krakowskich kopcach chcieliśmy nawiązać do naszej działalności górskiej. W tym roku postanowiliśmy rozszerzyć to wydarzenie o Nienudny Piknik, który z kolei obrazuje naszą miejską aktywność na rzecz integracji naszej społeczności!
Spacer zaczniemy zbiórką przy Kopcu Piłsudskiego o godzinie 10:45, o 11 ruszymy spacerowym krokiem w kierunku Kopca Kościuszki. Gdy odwiedzimy już Kosa, ruszymy w stronę Kopca Kraka, który stanie się naszym ostatnim przystankiem. Na trasie ciekawostek dostarczy nam Wojtek.
To właśnie pod Kopcem Kraka rozłożymy nasze koce, wyciągniemy przekąski i oddamy się pełnoskalowej relaksacji. Relaks ten jednak, jak przystało na Nienudny Piknik, będzie pełen atrakcji. Rozpoczniemy od kalamburów o 15, ich prowadzeniem zajmie się nasz drużynowy specjalista od integracji, czarujący Pafeu.
O 17 naszą trawiastą sceną zawładnie prawdziwa królowa! Boska Lisandra zaszczyci nas swoim cudownym bingo, nie zabraknie muzyki i jej intrygujących anegdot.
Patrząc ku wieczorowi, zawędrujemy w szemrane rejony naszych kocyków. O 19 bowiem zaczniemy grę w naszą Tęczową Mafię. Tu prowadzeniem zajmie się odpowiedzialny za całe wydarzenie Mateusz (Słoneczko).
13:00
The Wawel Dragon Kiki Function by Lera 007
Prozak 2.0 | plac Dominikański 6
The day after queer pride in Kraków, Lera 007 in collaboration with POZQUEER are throwing a Kiki Function inspired by the legends and stories of the infamous Wawel Dragon! The Wawel Dragon (polish: Smok Wawelski), also known as the Dragon of Wawel Hill, is a famous dragon in Polish legend.
According to the earliest account (13th century), the dragon plagued the capital city of Kraków, established by legendary King Krak. The man-eating monster was being appeased with a weekly ration of cattle, until finally being defeated by the king’s sons using decoy cows stuffed with sulfur.
20:00
Comtesse Revue Pride Show
Scena Berlin | ul. Skawińska 2
Zapraszamy na najnowszą produkcję Sceny Berlin „Comtesse Revue Pride Show” będzie to rewia jakiej jeszcze Kraków nie widział!
Maj w Krakowie zamigocze feerią barw, dlatego przygotowaliśmy dla Was rewię pełną różnorodności! Pulsujące światła i wibrujące dźwięki wypełnią podziemia znanego teatru rewiowego! A na scenie będzie błyszczeć zmysłowa burleska wraz z wesołym drag show!
O walory estetyczne zadbają utalentowani artyści znani z krakowskich teatrów kabaretowych! Razem z Kitty Quicksilver przeniesiecie się w czasie aby poczuć vibe burleski ze złotej ery Hollywood, Agni De Spark ubawi was do łez swoją cyrkową pantomimą, zdolni tancerze porwą Was w rytm ognistych brzmień, a oszałamiająca Agnes Van Mos uwiedzie swoim głosem.
Gościem specjalnym będzie jedyna i niepowtarzalna Drag Queen – Babsi Boner, zaś sprawczyni całego zamieszania Agnes La Comtesse zaprowadzi Was w magiczny świat burleskowych uniesień. Nad całością spektaklu pieczę będzie trzymać zaskakujący showman komedii improwizowanej czyli Majkel Iwanicki!
14:00
Wyklejanki. Warsztaty kolażu
DOM EQ - Krakowskie Centrum Równości | Czyżówka 43
Podczas warsztatu zajmiemy się kolażem jako rokiem na okiełznanie wewnętrznego chaosu, uporządkowania rzeczywistości, a może i podważenia utartego porządku świata. Z gazet wyłowimy gotowe elementy, które połączymy ze sobą na papierze. Zdolności plastyczne nie są wymagane. Poprowadzi nas wyobraźnia i intuicja. Zapraszamy serdecznie wszystkie osoby pragnące zanurzyć się w spontanicznej kreacji, a nade wszystko – relaksie i dobrej zabawie.
Stwórzmy portrety swoich queerowości!
Na wydarzenie obowiązują zapisy, bo chcemy się jak najlepiej przygotować na Waszą obecność. W tym celu wypełnijcie prosimy formularz, odezwiemy się do Was!
https://forms.gle/4izHWAEpSMwXt8FP8
https://forms.gle/4izHWAEpSMwXt8FP8
14:00
Razem czy osobno? Wykład o relacjach
Instytut Psychologii UJ | ul .Ingardena 6
Zapraszamy na wykład dotyczący relacji i osób singielskich, który poprowadzi prof. Magdalena Śmieja z Instytutu Psychologii UJ. Dowiecie się, czy romantyczna relacja jest konieczna do szczęśliwego życia, kiedy bycie singlem jest bolesne, a kiedy przynosi satysfakcję i co to jest FOBS.
18:00
We wzlocie. Co o aktywizmie politycznym mówią badania
Instytut Psychologii UJ | ul .Ingardena 6
Podczas tego spotkania dr hab. Katarzyna Jaśko z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego opowie o badaniach swojego zespołu dotyczących zaangażowania społecznego.
Pokaże, co motywuje osoby do podejmowania działań aktywistycznych na rzecz praw osób LGBTQ+ oraz w jakie działania ludzie chcą się angażować bardziej a w jakie ~mniej. Przyjrzy się także normom społecznym dotyczącym tej sprawy.
17:00
Queers on board
Boardowa | ul. Topolowa 52
Welcome on the board! Zanim odpłyniemy z bożymi ciałami, czas na trochę rozrywki nad planszówkami!
Rok temu grało się Wam super, więc i w tym wracamy z wydarzeniem w gościnnych progach Boardowej. Ponownie sprawdzimy jak wsiąść do pociągu, gdzie znaleźć 7 cud świata i kto tam jest tajniakiem, kto eksplodującym kotkiem, a kto tęczowym jednorożcem. Będziemy rzucać kośćmi, tasować karty i integrować się przy specjalnie przygotowanej playliście. A gdy się zmęczymy nabierzemy sił przy przekąskach i napojach, na które będą czekały na Was specjalne promocje.
Przypominamy, że na wydarzenie obowiązują zapisy, bo chcemy się jak najlepiej przygotować na Waszą obecność. W tym celu wypełnijcie prosimy formularz, odezwiemy się do Was!
wystawy
12.04 – 10.05
Chłopaki z sąsiedztwa
Na'lefka | Sławkowska 23
Wystawa „Chłopaki z sąsiedztwa” to nic innego jak portret gejowskiej społeczności okiem jej przedstawiciela. To spojrzenie od wewnątrz, zupełnie codziennie – twarze spotykane każdego dnia: na ulicach, w klubach, kawiarniach i na marszach. Sięgając po nieco pop-artową, komiksową estetykę Pawlik zatrzymuje na płótnie twarze znajomych i przyjaciół spod tęczowej flagi. Ale nie stroni też od sfery prywatnej: cielesnej, seksualnej, kinkowej – które stanowią przecież nieodłączny element tej codzienności. Nie boimy się jej, jesteśmy z niej dumni – w myśl zasady „Nic, co ludzkie, nie jest mi obce”.
Przemysław Nikodem Pawlik (on/jego) (ur. 1978 w Krakowie) – artysta-amator i działacz na rzecz społeczności LGBTQ+. Przygodę z malarstwem rozpoczął w 2019 roku, szukając oddechu od nadmiaru bodźców życia codziennego. Pierwsze inspiracje czerpał z oprawy graficznej filmów Pedro Almodovara. Z czasem zaczął malować osoby spod akronimu LGBTQIA+. W latach 2018–2020 związany z Fundacją na Rzecz Różnorodności Polistrefa.
Prace artysty można oglądać w Na’lɛfce przy ul. Sławkowskiej 23 w Krakowie oraz na Instagramie:
@nikodem__paintings
@nikodem__paintings
11.05 – 08.06
'Being a Human'
Na'lefka | Sławkowska 23
‘Being a human…’ – „Być człowiekiem” – tylko i aż. Jak podkreśla Kaja Bogaczewicz, „bycie człowiekiem” wiele znaczy i może mieć wiele znaczeń. Na człowieczeństwo składają się nasze tożsamości, uczucia, nasza siła i nasze słabości, to, jak radzimy sobie w obliczu wyzwań i co posyłamy w świat. Minimalistyczne prace Kai dotykają istoty tej pięknej różnorodności i wzywają do celebrowania jej, wzajemnej akceptacji i wspierania się. Cieszmy się wszystkimi przejawami miłości, pozwólmy sobie na bycie sobą i wyrażanie siebie, pomagajmy, gdy czyjeś życie zmierza w złym kierunku. Bądźmy ludźmi i bądźmy dla ludzi. Razem budujemy świat i od nas zależy, jaki on będzie. Czy będzie to barwna wspólnota, czy szara rzeczywistość pełna problemów, smutku i odrzucenia? Mahatma Gandhi namawiał: „Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie”. Dziś – wychodząc w Marszu Równości na ulice polskich miast, budując mniejsze i większe społeczności, razem idąc po równość – możemy być tą zmianą. Zróbmy to razem!
Kaja Bogaczewicz jest ilustratorką, designerką, programistką i psycholożką. Autorką Sztuki dla Refleksyjnych i propagatorką Sztuki inkluzywnej (dostępnej dla każdego niezależnie od płci, orientacji i innych wariacji). W swojej twórczości, korzystając z oszczędnych środków wyrazu, dotyka m.in. wątków LGBT+, feministycznych, psychologicznych, filozoficznych i egzystencjalnych. Ujawnia funkcjonujące paradoksy i absurdy oraz wszelkie przejawy nierówności. Próbuje skłonić do kontemplacji nad sobą i rzeczywistością oraz do rewizji istniejących przekonań i postaw. Jej, niejednokrotnie kontrowersyjne, minimalistyczne prace stanowią rezultat wielowymiarowej refleksji na temat rzeczywistości, bywają wieloznaczne i zawierają liczne subtelności. Mogą podlegać wielowarstwowej i wielokierunkowej interpretacji, stanowiąc tym samym specyficzne lustro dla odbiorcy. Na wszystkich etapach tworzenia, od koncepcji po gotowy obraz, dba o każdy detal, zarówno w warstwie wizualnej, jak i znaczeniowej. Podejmuje współprace ilustratorskie, a jej prace można kupić w formie plakatów i kartek (stacjonarnie i wysyłkowo) oraz uzyskać na nie licencje. Na wystawie będzie również możliwość zakupu prac.