Queerowy Maj pisze do Radia Kraków ws. Jędraszewskiego
“W ostatnich miesiącach zauważamy wzrost incydentów o charakterze homofobicznym. Zdajemy sobie sprawę, że wpływ na to mają wypowiedzi polityków i polityczek, ale także niestety hierarchów Kościoła katolickiego, w tym abpa Jędraszewskiego” – czytamy w liście otwartym Stowarzyszenia Queerowy Maj do prezesa Radia Kraków, Mariusza Bartkowicza. Organizatorzy Marszu Równości nie ukrywają swojego oburzenia tym, że metropolita krakowski od końca października pojawia się co tydzień w niedzielę na antenie stacji i proponują, że chętnie pomogą w współtworzeniu krótkiego programu o społeczności LGBT w Krakowie.
Od 20 października na antenie Radia Kraków – w niedziele, między 11.05 a 11.20 Mariusz Bartkowicz prowadzi program, zatytułowany “Rozmowy z metropolitą krakowskim”. W jego trakcie arcybiskup Jędraszewski komentuje m.in. aktualne wydarzenia polityczne w kraju. Już podczas pierwszej audycji hierarcha nawiązał do społeczności LGBT, mówiąc, że “ideologia LGBT jest ideologią zła”. Stowarzyszenie Queerowy Maj, organizatorzy m.in. Marszu Równości w mieście, ale też niedawnej tanecznej demonstracji przed kurią, będącej głosem za edukacją seksualną i sprzeciwu wobec prób procedowania w Sejmie projektu ustawy “Stop pedofilii”, napisało do prezesa zarządu Radia Kraków, Mariusza Bartkowicza, list otwarty.
“Jako Stowarzyszenie Queerowy Maj od kilku lat organizujemy w Krakowie Marsz Równości, oddolnie działamy, wspieramy społeczność LGBT, edukujemy i przypominamy, że lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i interpłciowe są wśród nas. Także w Krakowie. W ostatnich miesiącach zauważamy wzrost incydentów o charakterze homofobicznym i transfobicznym. Zdajemy sobie sprawę, że wpływ na to mają wypowiedzi polityków i polityczek, ale także niestety hierarchów Kościoła katolickiego, w tym abpa Jędraszewskiego” – czytamy w liście. Organizacja przypomina m.in. sławetną wypowiedź metropolity krakowskiego o “tęczowej zarazie”, a także… przypomina fragment Ustawy o radiofonii i telewizji, mówiący czym jest misja publiczna.
“W ostatnich miesiącach wielokrotnie musieliśmy i musiałyśmy przypominać, że ideologia LGBT nie istnieje – są ludzie, obywatele i obywatelki Polski, mieszkańcy i mieszkanki Krakowa.” – podkreśla stowarzyszenie, dodając, że “nie odbieramy metropolicie krakowskiemu prawa do komentowania życia publicznego w Polsce, ale nie ma i nie będzie zgody na nienawiść względem grupy obywateli i obywatelek. Dlatego bardzo chętnie przyjmiemy od Państwa zaproszenie do współtworzenia krótkiej audycji z głosem krakowskiej społeczności LGBT” – reasumuje Queerowy Maj.