Konferencja o równościowych politykach miejskich
Czy Kraków powinien zajmować się kwestiami antydyskryminacyjnymi w kontekście społeczności LGBT? Czy w urzędzie miasta są ujawnieni pracownicy i pracowniczki? Już 5 marca porozmawiamy na ten temat w Urzędzie Miasta Krakowa z samorządowcami z całej Polski.
W ostatnich latach coraz więcej mówi się o tym, że samorząd ma narzędzia i możliwości, by na poziomie lokalnym wspierać dyskryminowane mniejszości i organizacje działające na rzecz równości i różnorodności. Coraz więcej miast widzi w tym wspieraniu wartość i implementuje do miejskich polityk programy i strategie, poruszające te kwestie. Jak to wygląda w Krakowie? Czy oprócz zapowiadanej w ostatnim czasie walki z mową nienawiści powinniśmy zwrócić uwagę na bardziej zdecydowane działania? Stowarzyszenie Queerowy Maj i radna miasta Krakowa, Nina Gabryś, serdecznie zapraszają 5 marca do Urzędu Miasta na konferencję “Tęczowy Kraków: lokalne polityki i rozwiązania równościowe”. “To ważne, by lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe czuły się w naszym mieście bezpiecznie. Cieszymy się, że Kraków podejmuje działania na rzecz walki z mową nienawiści, ale warto zastanowić się, jak faktycznie zadbać o grupy mniejszościowe i dyskryminowane. Co najbardziej nas ucieszy? Gdy po konferencji przedstawiciele miasta zgodnie stwierdzą, że wspieranie równości się opłaca” – mówi Artur Maciejewski, prezes Stowarzyszenia Queerowy Maj.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Marek Szolc, radny m.st. Warszawy oraz Bartłomiej Ignaszewski, radny Poznania. Krakowski magistrat będą reprezentować m.in. Ewa Całus, dyrektorka Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Krakowa, czy Alicja Szczepańska, radna miasta Krakowa. Konferencję otworzy Andrzej Kulig, zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, a następnie usłyszymy o trójmiejskim Modelu na rzecz Równego Traktowania od Barbary Borowiak, podinspektor do spraw Równego Traktowania w wydziale Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.
“Cieszymy się, że tyle znakomitych gości przyjęło nasze zaproszenie i będziemy mieć okazję rozmawiać o stworzeniu faktycznie otwartego i przyjaznego dla wszystkich Krakowa. Wymiana doświadczeń różnych miast w zakresie polityki równościowej jest kluczowa i mam nadzieję, że wspólna debata da nam dużo inspiracji do działania. Zainteresowanie i chęć obecności ze strony magistratu pokazuje, że wszyscy dostrzegamy potrzebę działań w tym kierunku” – komentuje Nina Gabryś, radna miasta Krakowa.
Urząd Miasta Krakowa (Pl. Wszystkich Świętych), w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego, 5 marca 2019 r., w godzinach 13.00-19.00.
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2390318727858648/